خاصیت بومادران طب سما
فواید بومادران

فواید بومادران

بومادران یا علف هزاربرگ (در متون طب سنتی حزنبل) گیاهی است از تیره گل‌ستاره‌ای‌ها از سرده بومادران گیاهی است علفی و یکساله، دارای ساقه و شاخه‌های راست به ارتفاع ۲۵ تا ۶۰ سانتیمتر که در نواحی بحرالروم (مدیترانه) و غالب نقاط ایران می‌روید. این گیاه به رنگ سبز مایل به زرد با دمبرگ دراز و گلهایی مجتمع بصورت خوشه دراز در کناره برگها دارد. دانه اش تقریبا کروی و صاف است.

گیاه بومادران دارای مقادیر زیادی آسپاراژین، روغن افرا، سالیسیلیک اسید، استرول و فلاونوئید می باشد. خواص بومادران برای سلامت بدن را در این مطلب مورد بررسی قرار خواهیم داد. از جمله فواید درمانی و خواص دارویی بومادران می توان به مواردی از جمله : ضد خونریزی، ادرار آور، هضم غذا، تحریک دستگاه گوارش، تقویت سیستم قاعدگی در زنان اشاره نمود. روغن این گیاه نیز دارای خواص ضد التهابی و ضد آلرژی می باشد.

خاصیت بومادران طب سما

خاصیت های بومادران برای زنان

برخی از پژوهش ها نشان داده اند که این گیاه برای افزایش جریان خون در رحم، افزایش جریان قاعدگی و کاهش اسپاسم رحم و مشکلات قاعدگی مفید می باشد. بطور کلی یکی از خواص بومادران تنظیم چرخه های قاعدگی می باشد.

سلامت پوست با گیاه بومادران

چای گیاهی بومادران می تواند برای تمیز کردن زخم ها و سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی زخم ها مورد استفاده قرار گیرد. این گیاه همچنین برای درمان ناراحتی های پوستی مثل اگزما، پیسی و سمی شدن پوست استفاده می شوند. داروهایی که حاوی این گیاه دارویی می باشند نیز برای درمان ناراحتی های پوستی مفید می باشند. همچنین از پوست در برابر خشکی، ترک ها و علایم ناخوشایند حفاظت می کند و در نهایت باعث می شود پوست شفاف و جوان بنظر برسد.

خواص بومادران در تنظیم فشار خون

عقیده بر این است که بومادران قادر به تنظیم فشار خون می باشد و دارای تاثیرات مثبت روی بیماری های قلبی عروقی می باشد. این گیاه علاوه بر کاهش فشار خون توسط متخصصان طب سنتی برای درمان ناراحتی های همراه با فشار خون بالا مفید شناخته شده است. همچنین باعث بهبود گردش خون در رگ های واریس می باشد.

سرماخوردگی یا تب

از دیگر فواید بومادران کمک به درمان سرماخوردگی های معمولی، تب، گلودرد، سیاه سرفه و علایم آسم است. این گیاه همچنین به تمیز کردن دستگاه تنفسی کمک می کند بنابراین باعث بهبود عفونت های سینه می شود.

درمان حساسیت با بومادران

یکی دیگر از خواص بومادران که باعث شگفتی همگان می شود درمان حساسیت های مختلف می باشد. استفاده از گیاه دارویی بومادران باعث رفع آبریزش بینی و همچنین درمان خارش چشم ها، آبریزش چشم و دیگر علایم حساسیتی عالی می باشد.

نحوه استفاده از گیاه

شما می توانید این گیاه را مانند چای دم کنید (۲-۴ گرم) و روزی ۳ فنجان از آن را بنوشید(۱ تا ۲ قاشق چای خوری از گیاه به ازای هر فنجان آب جوش). این کار سبب تعریق بیشتر بدن و کاهش تب می شود. هم چنین اگر این جوشانده را با اسانس نعناع به خوبی ترکیب کنید، محلول بسیار خوبی برای درمان سرماخوردگی است. یک فنجان از این جوشانده می تواند اشتها را نیز تحریک کند. می توانید از قطره عصاره این گیاه نیز استفاده کنید و ۲۰ تا ۴۰ قطره از آن را سه بار در روز میل کنید. این کار، اختلالات مجاری ادرار را درمان می کند. هنگام خون دماغ شدن نیز می توانید یک برگ تازه از گیاه را داخل سوراخ بینی قرار دهید. برگ تازه این گیاه به سرعت خونریزی بینی را متوقف می کند. از پماد این گیاه به صورت مرهم روی زخم ها استفاده می شود. موارد استفاده از روغن این گیاه نیز به این صورت است: ۱۰ قطره از روغن را روی قسمت مورد نظر بریزید و تا هنگامی که پوست احساس گرما کند آن را بمالید. این کار برای التیام درد مفاصل بسیار موثر است. بخور(استنشاق بخار) این گیاه نیز برای درمان تب یونجه بسیار موثر است. برای این کار باید یک قاشق غذاخوری از گل تازه این گیاه را در آب جوش بریزید تا با آب بجوشد سپس بخار آن را به مدت حداقل ۲ تا ۳ دقیقه استنشاق کنید.

نحوه مصرف عرق بومادران: بعد از هر وعده غذا یک استکان مصرف شود.

عوارض جانبی

بومادران جزو گیاهان با حداقل عوارض جانبی است و در دوز مصرفی سر شاخه‌های گلدار به صورت دم کرده، عوارض جانبی آن نادر است ولی با این حال عوارض زیر را به آن نسبت داده‌اند: خواب آلودگی، سداسیون، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، حساسیت به نور (مصرف دراز مدت)، درماتیت تماسی (به احتمال قوی در اثر گوایانولید پراکسیدها از جمله آلفا- پروکسی آشی فولید)

خواص بومادران طب سما