کاهو و خواص آن طب سما
کاهو  و سلامتی

کاهو  و سلامتی

کاهو و خواص آن طب سما

کاهو بومی منطقه‌ی مدیترانه و مناطق شمالی آفریقاست. کاهو یک سر ضخیم و محکم دارد که برگ‌ها به آن متصل‌اند و در وسط هر برگ یک قسمت سفیدرنگ وجود دارد. زمانی که کاهو را می‌خورید، یک مایع شفاف از قسمت مرکزی هر برگ آزاد می‌شود. به‌نظر می‌رسد همین مایع مسئول طعم منحصربه‌فرد کاهو باشد. کاهو کمی تلخ است، ولی تلخی آن از بسیاری از سبزیجات دیگر کمتر بوده و ارزش غذایی بالاتری دارد. برای ۵۰۰۰ سال است که از کاهو در سرتاسر جهان ازجمله در مصر باستان استفاده می‌شود. در ابتدا در غذاهای خاورمیانه و مدیترانه از کاهو استفاده می‌شد، ولی رفته‌رفته کاهو به یک سبزی مهم در سایر نقاط جهان مخصوصا اروپا و آمریکای شمالی تبدیل شد.

اگر می‌خواهید با کاهش کالری دریافتی وزن کم کنید، هرگز کاهو را فراموش نکنید. هر فنجان کاهو تقریبا ۸ کالری انرژی و ۱ تا ۲ گرم کربوهیدرات دارد. مقدار فیبر کاهو نسبتا کم بوده و نزدیک به ۱ گرم در هر فنجان است. بااین‌حال کاهو سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، منگنز، منیزیم و پتاسیم است. مقدار سدیم موجود در کاهو به‌طور طبیعی کم است. همچنین کاهو سرشار از ویتامین C، ویتامین K و فولات (ویتامین B۹) است. کاهو منبع خوبی از بتاکاروتن است. بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود.

کاهـو از نظر طب قدیم ایران سرد و مرطوب است. دانشمندان علم تغذیه و گیاه شناسی برای کاهو خواص متعددی را بیان کرده اند. برخی از مهمترین خواص کاهو عبارتند از:

 • یکی از مهمترین فواید درمانی کاهو کمک به پیشگیری و درمان یبوست و پیشگیری از بروز سرطان های دستگاه گوارش است.
 • کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی از دیگر خواص درمانی مصرف کاهو میباشد.
 • مصرف مقادیر زیاد کاهو باعث کاهش میل جنسی میگردد. همچنین در طب سنتی از کاهو برای درمان انزال زودرس استفاده میشود.
 • کاهو دارای خاصیت آرامبخش و خواب آور بوده، از این رو مصرف ان برای درمان بیش فعالی کودکان مفید است. به طور کلی مصرف کاهو برایرفع ضعف اعصابمفید است.
 • خوردن تخم کاهـو برای دستگاه ادراری نافع است و آنهایی که قطره قطره ادرار می کنند باید تخم کاهو بخورند
 • کاهو کالری کم و مقدار زیادی الیاف و سلولز دارد که احساس سیری به انسان می‌دهد، بنابراین از بهترین خوراکی‌ها برای کاهش وزن در بلندمدت است.
 • کاهو حاوی ویتامین K است که موجب تقویت استخوان شده و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. همچنین مصرف کاهو به کاهش دردهای روماتیسمی کمک میکند.
 • تسکین سرفه های خشک از فواید درمانی کاهو در طب سنتی است.
 • کاهو خاصیت شیرافزا داشته مصرف ان به ماردان شیرده توصیه میگردد.
 • خوردن کاهـو خون را صاف و تمیز می کند، به طوریکه املاح موجود در آن باعث دفع سموم بدن می‌شود و خواص قلیایی آن مانع افزایش اسید خون شده و تاثیر مثبتی بر سلامتی انسان دارد. همچنین به دلیل دارا بودن آهن و فولات برای رفع کم خونی مفید است.
 • کاهـو ضد تورم است و ورم غدد لنفاوی را برطرف می کند.
 • تخفیف اسپاسم روده و تپش قلب از دگیر خواص کاهو است.
 • کاهو به دلیل دارا بودن «کاروتن» مانع اکسید شدن کلسترول و گرفتگی رگ شده و قلب را تقویت می‌کند.

کاهو و خواص آن طب سما

ارزش غذایی و مواد موثر کاهو

کاهو منبع عالی برای ویتامینهای آ، کا، ث و فولات، منیزیوم، منگنز و کروم است. همچنین سرشار از ویتامین های گروه ب بوده، میزان فسفر، آهن و مولیبدن در آن زیاد است. از دیگر مواد موثر موجود در کاهو میتوان به کارتنوئیدها، فلاونوئیدها، مواد لاکتوکاریوم با خواص شبه مخدر و فیبرهای غذایی اشاره نمود.

مضرات کاهو (توصیه های پزشکی و موارد احتیاطی)

 1. کاهو یکی از گیاهانی است که قابلیت جذب سموم، کودهای شیمیایی و آلاینده های خاک را به مقدار زیاد دارد، بنابراین همانند دیگر سبزی های موجود در این گروه بهتر است از انواعی که به روش ارگانیک کشت میشود، استفاده نمود.
 2. لاکتوکاریوم که دارای خواص شبه مخدر است بیشتر در مغز کاهوی تازه و بیشتر در انواع کاهوی وحشی یافت میشود، بنابراین لازم است از زیاده روی در مصرف آن پرهیز نمود.
 3. به طورکلی باوجود گسترده بودن خواص کاهو، زیاده روی در خوردن آن باعث کم شدن قدرت جنسی، فراموشی و کم شدن حافظه، ضعف دید چشم و نفخ شکم می شود.